Meer melk uit ruwvoer
In de stal van de familie Sligman schuift de voerschuiver de gehele dag door. “Hierdoor is de opname altijd goed en niet op maar een paar momenten van de dag”, merkt Mark. “De Juno maakt een piepje tijdens zijn ronde waardoor de koeien getriggerd worden om naar het hek te komen”, legt hij uit. “Daardoor is er meer loop op de melkrobot. Vooral in de avonduren zie je dat er meer activiteit is. Als je zelf ligt te slapen gaat het hier gewoon door.”
De constante beschikbaarheid van voer stimuleert extra beweging bij de koeien, ook ’s nachts, wanneer normaal gesproken geen voer naar het hek wordt geschoven. Dit resulteert in betere technische resultaten bij het melkvee zien de veehouders. “Uit de cijfers van de afgelopen maanden zien we dat de koeien veel meer melk uit ons ruwvoer halen ten opzichte van de voorgaande jaren. Dit was 17 kg meetmelk uit ruwvoer per koe per dag en is gestegen naar gemiddeld 19,5 kg”, vertelt Mark tevreden. “Bovendien heerst er meer rust in de stal. We hebben niet genoeg vreetplekken voor alle koeien. Met de Juno zien we dat er meer koeien in de box blijven liggen, omdat ze weten dat ze straks ook hun voer kunnen ophalen. Hierdoor is er minder rangorde en concurrentie aan het voerhek.”
Bedrijf doorgeven aan de volgende generatie
De veehouders runnen het bedrijf met veel gedrevenheid en passie. “Het bedrijf loopt lekker en als je de koeien buiten in de wei ziet lopen, daar word ik blij van”, vertelt Reineke tevreden. “Als de koeien ‘goed te pas’ zijn is de boer ook goed te pas.” Op het bedrijf van de familie Sligman staat de volgende generatie klaar. Mark combineert het bedrijf thuis momenteel nog met een fulltimebaan buiten de deur, maar zoals het nu lijkt zal hij het bedrijf voortzetten. “Ons belangrijkste doel is een toekomstbestendig bedrijf te hebben voor de volgende generatie”, stellen Derk Jan en Reineke.
Bedrijfsgegevens
In het Overijsselse Bathmen staat het melkveebedrijf van Derk Jan en Reineke Sligman en hun drie kinderen Mark (23), Elke (22) en Inge (19). Mark zit samen met zijn ouders in de maatschap en werkt hiernaast ook fulltime buiten de deur. Ze melken 112 koeien met 50 stuks jongvee.
Het rollend jaargemiddelde is 9600 kg melk per koe per jaar met 4,75% vet en 3,80% eiwit. Ze hebben 57,5 hectare grond waarvan 80% grasland en 20% maïsland. Het celgetal is het jaarrond gemiddeld 63.