‘Ik zou het niet meer kwijt willen’
Yvonne en Jorden zien met de Meteor totaalaanpak een groot verschil in de klauwgezondheid van de kudde. “Het voordeel van de Lely aanpak is het arbeidsgemak”, geeft Yvonne aan. De robot maakt bij elke melkbeurt de klauwen schoon en een voetbad plaatsen is niet meer nodig. “Met het concept heb je aandacht voor de klauwen en de gezondheid van de koeien. Maar je moet wel een echte koeienboer zijn om het concept te laten slagen.”
Meteor goed voor welzijn van de koeien
Door de grote focus van de veehouders op gezonde klauwen hebben ze al verschillende methodes geprobeerd. “Met een voetbad hebben wij nog nooit iemand uit de problemen zien komen. Je lapt de koe op, maar blijft bezig. Qua preventieve methoden waren we eerder al bewust bezig met het schoonhouden van de roosters en vast onderhoud van de klauwen bij het droogzetten.” Met de Meteor totaalaanpak hebben ze een enorme verandering gezien in de gezondheid van de klauwen. “Het welzijn van de koe is verbeterd en de koeien hebben zichtbaar minder pijn.“ Voor de koeienboeren is het een uitkomst: “Ik zou het niet meer kwijt willen!”
Je loopt niet achter de feiten aan
“Voor de opstart is ons goed verteld dat we niet van de klauwproblemen af zijn na een jaar, dit is namelijk niet realistisch. Met het systeem loop je niet meer achter de feiten aan. Het zorgt ervoor dat het aantal gevallen Mortellaro minder wordt en minder in ernst.” Hier en daar valt er nog wel winst te halen geeft Yvonne aan. “Onze oudere koeien hebben nog wel wat last van Mortellaro, dit zijn chronische gevallen. Zij zijn jaren besmet geweest en hebben een verdikte, weke huid tussen de klauwen wat slecht bereikbaar is voor de automatische sprayer. Dit moet langzaam uit de veestapel groeien.”
Bedrijfsgegevens
Yvonne en Jorden Oostdam runnen met kinderen Nicole (20), Niels (18), Jeroen (15) en Erwin (13) een melkveebedrijf in Bodegraven. Hier houden zij 142 koeien en 60 stuks jongvee met 45 hectare land waarvan 3 hectare natuurgrond. De gemiddelde productie is 9000 kg met 4,50% vet en 3,60% eiwit. De gemiddelde leeftijd is ruim 5 jaar. Het celgetal is 140.000.